Kaucja gwarancyjna może być kosztem uzyskania przychodów
Koszty wykonania zastępczego związane z usunięciem wad przedmiotu umowy, potrącone przez inwestora z zatrzymanej kaucji gwarancyjnej, nie stanowią kar umownych ani odszkodowań. Są zatem kosztem podatkowym generalnego wykonawcy.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 marca 2019 r. (0111-KDIB2-3.4010.4. 2019.2.AZE).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą, której przeważającym zakresem jest realizacja projektów budowlanych związanych z wnoszeniem budynków. Spółka zawarła z inwestorem umowę o generalne wykonawstwo inwestycji polegającej na budowie domów mieszkalnych. Na przedmiot umowy udzieliła inwestorowi 5-letniej gwarancji i rękojmi. Dodatkowo strony umowy postanowiły, że w przypadku stwierdzenia wad inwestycji (w czasie okresu gwarancji i rękojmi), w razie uchylania się spółki od usunięcia wad w ustalonym terminie, inwestor jest uprawniony do zlecenia usunięcia wad innemu podmiotowi oraz potrącenia należności z kaucji gwarancyjnej.
W trakcie użytkowania inwestycji ujawniły się wady przedmiotu umowy, o których inwestor zawiadomił spółkę. Część z nich została usunięta przez spółkę, a w stosunku do pozostałych zidentyfikowanych usterek spółka nie przyjęła odpowiedzialności i ostatecznie odmówiła przeprowadzania dalszych napraw. W związku z odmową wykonania prac...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta