Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijny VAT w Polsce: zmiany, spory, wyłudzenia

29 kwietnia 2019 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Europejskie dyrektywy i orzecznictwo pomagają przedsiębiorcom w konfliktach ze skarbówką. Ale wspólnotowe zasady rozliczenia wykorzystują też przestępcy.

160 tys. interpretacji, 61 tys. wyroków, 60 zmian w przepisach. Takie są efekty 15 lat unijnego VAT w Polsce. Podsumowała je firma doradcza Crido w przygotowanym na tę okazję raporcie.

Przypomnijmy: 1 maja 2004 r. weszliśmy do Unii Europejskiej i tego dnia spadła na nas konieczność stosowania całego wspólnotowego dorobku. Ustawa o VAT urosła ponadtrzykrotnie, a przedsiębiorcom przybyło sporo nowych obowiązków, np. składanie informacji podsumowujących czy deklaracji Intrastat. Zyskali też nową broń w sporach z fiskusem: orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości. Jak wyliczyli autorzy raportu, unijny sąd rozstrzygnął już 43 polskie sprawy (to 8 proc. wszystkich wyroków Trybunału).

Nie ma stabilizacji

Akcesja nie ustabilizowała jednak polskiego prawa. Ustawa o VAT była już nowelizowana 60 razy (więcej niż unijna dyrektywa, która przez te 15 lat została zmieniona 35 razy). Największe zmiany przyniósł 2014 r., m.in. nowe zasady powstawania obowiązku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11343

Wydanie: 11343

Spis treści
Zamów abonament