Kiedy udostępnianie mieszkań korzysta z preferencji w VAT
W ostatnim czasie pojawiły się interpretacje, które wykluczają stosowanie zwolnienia z opodatkowania w przypadku, gdy najemca udostępnia wynajmowane lokum swoim pracownikom.
- Jestem właścicielem dwóch mieszkań, które odpłatnie udostępniam spółce prawa handlowego w ramach długoterminowego najmu. Spółka z kolei nieodpłatnie udostępnia te mieszkania swoim pracownikom w celach mieszkaniowych. Najemca (spółka) nie jest uprawniony do zmiany sposobu korzystania z przedmiotu najmu. Czy na wystawionej fakturze mam prawo wykazać zwolnienie z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Według przepisu usługa wynajmu nieruchomości mieszkalnej (budynku lub lokalu) jest zwolniona od podatku, jeśli:
- nieruchomość ma charakter mieszkalny,
- wynajem jest świadczony wyłącznie na cele mieszkaniowe,
- wynajem jest świadczony na własny rachunek.
Zaistnienie wszystkich ww. przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku. Celem tego zwolnienia jest minimalizowanie obciążających najemców kosztów najmu nieruchomości mieszkalnych, gdy najemcy wykorzystują te nieruchomości wyłącznie w celach mieszkaniowych. Zastosowanie tego zwolnienia ma skutkować nieobciążaniem podatkiem od towarów i usług wyłącznie finalnych konsumentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta