Mimo dobrej sytuacji sektora są banki mające spore kłopoty
Bank pomostowy BFG, mający ratować innych kredytodawców, to instytucja, której w Polsce brakowało. Jego powstanie nie dziwi też ze względu na trudną sytuację niektórych graczy. Maciej rudke
W piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej" opisaliśmy utworzenie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny specjalnego banku pomostowego, który jest jednym z narzędzi przymusowej restrukturyzacji banków (resolution).
Sam BFG wskazuje, że odpowiada w ten sposób na apele bankowców, bo resolution w polskim prawie istnieje już prawie trzy lata, ale brakowało pomostowej instytucji. Nie można wykluczyć, że tak szybkie działanie nowego zarządu BFG, który utworzył ten podmiot, już po dwudziestu paru dniach od objęcia sterów nad funduszem, jest też odpowiedzią na słabą sytuację niektórych banków.
Najwięksi komercyjni kredytodawcy kwitną dzięki szybkiemu wzrostowi gospodarczemu i mimo wysokich obciążeń fiskalnych oraz regulacyjnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta