Nie opieramy się tylko na węglu
Powinniśmy zacząć myśleć o stopniowym wygaszaniu kopalń – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Rybnik był jednym z pierwszym miast w Polsce, w którym zdecydowano o rekompensatach dla nauczycieli za utracone w okresie strajku dochody.
W przypadku Rybnika trudno mówić o jakiejkolwiek rekompensacie, bo pieniądze te są znacznie niższe od tego, co stracili nauczyciele. Ale w symboliczny sposób chcieliśmy pokazać, że zależy nam na ich pracy. Liczymy, że tej uchwały nie podważy wojewoda. Nauczyciele otrzymują wynagrodzenia z góry, dlatego pensję po podwyżce otrzymają już w czerwcu. Pieniądze, które w okresie strajku zostały w kasie miasta, musielibyśmy zwrócić w 2020 r. Woleliśmy więc zdecydować o ich podziale między wszystkich nauczycieli.
Ile szkół strajkowało w Rybniku?
Wszystkie szkoły funkcjonujące w mieście. W okresie strajku od pracy powstrzymywało się 2,5 tys. nauczycieli. Nie wszyscy przystąpili do strajku, a sama akcja bardzo mocno podzieliła grono pedagogiczne. Mamy nadzieję, że poprzez te podwyżki uda nam się ponownie zintegrować środowisko nauczycielskie.
Rodzice waszych uczniów podeszli do strajku ze zrozumieniem?
Myślę, że rodzice jeszcze nie do końca zdają sobie sprawę z problemów, które pociąga za sobą reforma i dlatego na strajk reagowali różnie. My jednak borykamy się z tym od dwóch lat i zapewniam, że nie jest łatwo....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta