Odpisy można korygować z mocą wsteczną
Zdaniem WSA w Warszawie, podatnicy mają prawo zmieniać stawki amortyzacyjne w odniesieniu zarówno do przyszłych, jak i przeszłych okresów rozliczeniowych.
Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. i wykorzystuję w niej firmowe środki trwałe. Są one amortyzowane metodą liniową. W ubiegłym roku i dwa lata temu spółka poniosła stratę. Sposobem na polepszenie wyniku mogłoby być obniżenie kosztów poprzez obniżenie stawek amortyzacyjnych od środków trwałych. Czy mogę je skorygować z mocą wsteczną? – pyta czytelnik.
Amortyzacja środków trwałych w ujęciu podatkowym pozwala na systematyczne zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych aż do zrównania łącznej wartości wszystkich odpisów dokonywanych od danego środka trwałego z jego wartością początkową. Przepisy dotyczące podatków dochodowych przewidują trzy metody amortyzacji środków trwałych: liniową, degresywną oraz dokonywaną z uwzględnieniem stawek indywidualnych. Najpopularniejszą metodą amortyzacji jest amortyzacja liniowa, zakładająca, że dany środek trwały wykorzystywany w działalności gospodarczej zużywa się równomiernie.
Odpisy amortyzacyjne w ramach tej metody są, co do zasady, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w równej wysokości przez cały okres amortyzacji, przy czym podatnik może modyfikować wysokość stawki, zgodnie z którą dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Wysokość stawki amortyzacyjnej dla danego środka trwałego nie może jednak być wyższa niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta