Związkowiec musi być dyskretny
Związki zawodowe reprezentują interesy zatrudnionych. Z tego faktu nie można jednak wywodzić prawa do swobodnego dysponowania danymi, jakie otrzymują od pracodawcy.
Oparty na zaufaniu i wzajemnym poszanowaniu praw dialog pomiędzy pracodawcą a działaczami związkowymi sprzyja samym zatrudnionym. Szefowie działający w zaufaniu do przedstawicieli załogi mają większą łatwość w dzieleniu się informacjami i uważniej wsłuchują się w przedstawiane przez nich argumenty. Nadużywanie tego zaufania, np. poprzez ujawnienie informacji poufnych, skutkuje z kolei zwiększeniem napięć i okupowaniem się na swoich stanowiskach.
Główne zarzewie konfliktu
Bardzo częstym czynnikiem zapalnym jest ostrzeganie przez związkowców pracowników o tym, że pracodawca ma zamiar rozwiązać z nimi umowę o pracę. W praktyce jest to szczególnie problematyczne w przypadku zamiaru wypowiedzenia angażu na czas nieokreślony.
Informacje na ten temat partnerzy społeczni czerpią oczywiście z indywidualnych (obowiązkowych) konsultacji w trybie art. 38...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta