Technologia blockchain: przed Polską prawdziwe szanse
Blockchain doceniany jest już m.in. w usługach prawnych, służbie zdrowia, handlu czy administracji publicznej. A możemy zyskać jeszcze więcej na zwiększonej wydajności wynikającej z bezpośredniej aplikacji technologii w świadczeniu usług rządowych czy rozwiązania adaptowane w sektorze prywatnym – zauważają eksperci.
Bitcoin i inne kryptowaluty to jedne z najbardziej rozpoznawalnych przykładów zastosowania technologii blockchain, a zarazem świetna reklama rewolucyjnego i globalnego potencjału tej technologii. Należy jednak podkreślić, że dzisiaj blockchain to nie tylko bitcoin. Rozwiązania blockchain znajdują coraz większe uznanie poza branżą finansową, np. w usługach prawnych, służbie zdrowia, energetyce, handlu, czy też w administracji publicznej. Dlatego też można oczekiwać, że w najbliższej przyszłości technologia blockchain będzie miała znaczący wpływ na rozwój gospodarki.
Znaczenie technologii blockchain zostało docenione przez Organizację Rozwoju Gospodarczego i Współpracy (ang. Organisation for Economic Cooperation and Development, OECD), gdzie pod koniec 2018 roku powstało Centrum ds. Polityki Blockchain. Centrum ma na celu współpracę z rządami i sektorem prywatnym, aby umożliwić efektywne wykorzystanie potencjalnych korzyści tej technologii przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka i możliwości nadużyć.
Uczestnictwo przedstawicieli polskiego sektora publicznego i prywatnego w projektach i spotkaniach Centrum może pomóc Polsce w upowszechnieniu technologii blockchain w praktyce, a zarazem wesprzeć wzrost i innowacyjność naszej gospodarki.
Co to jest?
Angielska nazwa blockchain (łańcuch bloków) pochodzi od tzw. bloków, w których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta