E-faktoring nawet dla freelancerów
Fintechy coraz skuteczniej konkurują z bankami o klientów korzystających lub chcących skorzystać z faktoringu. Ewa Bednarz
Duża konkurencja na rynku faktoringu sprawia, że usługa odkupu faktur, czyli przyspieszenia otrzymania płatności od kontrahenta, staje się coraz bardziej elastyczna i dostępna nawet dla mikrofirm.
Bank Pocztowy właśnie rozpoczął współpracę z Fandlą Faktoring, choć już wcześniej można było korzystać z usług InviPay. Inne banki także doceniają już możliwości faktoringowych fintechów. BNP Paribas np. już ponad rok temu związał się z Finiatą.
Z badań przeprowadzonych przez BIG InfoMonitor wynika, że w II kwartale 52 proc. małych i średnich przedsiębiorstw miało w ostatnich sześciu miesiącach opóźnione płatności za faktury przekraczające dwa miesiące. Problem narasta, ponieważ jeszcze na początku roku takich firm było 49,4 proc.
W najgorszej sytuacji są najmniejsze firmy, dla których zatory płatnicze oznaczają niższe obroty, a w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do upadłości. Wprawdzie rząd wprowadził ustawę o ograniczaniu zatorów płatniczych, według której firmy, mające obroty powyżej 50 mln euro, będą musiały w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii raportować praktyki płatnicze, ale zaczną to robić dopiero za 2020 r. Ustawa nie dotyczy też mniejszych firm ze znacznie niższymi obrotami. Dla nich jedynym wyjściem jest posiłkowanie się kredytem, z którego uzyskaniem może być problem, lub faktoringiem.
Ofertę faktoringu mają nie tylko banki, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta