Brak świadomości o ciąży pozwala odzyskać etat
Pracownica, która złożyła wypowiedzenie umowy o pracę albo podpisała porozumienie o jej rozwiązaniu nie wiedząc, że jest w odmiennym stanie, może uchylić się od skutków swojego oświadczenia.
Prawo pracy przyznaje wiele uprawnień związanych z rodzicielstwem. Szczególną ochroną otacza pracownice w ciąży, przyznając im gwarancje dotyczące trwałości stosunku pracy.
Ciężarna pracownica może skorzystać z przywilejów zagwarantowanych ustawowo w sytuacji, gdy poinformuje pracodawcę o fakcie bycia w ciąży. Jednak kodeks pracy nie narzuca terminu, w jakim powinna przekazać tę wiadomość przełożonemu. To osobista decyzja pracownicy.
Zgodnie z art. 185 kodeksu pracy stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem wydanym przez lekarza według określonego przez przepisy wzoru. Przepisy nie określają jednak, jakiej specjalności powinien być lekarz wydający zaświadczenie na potrzeby pracodawcy.
Szczególne przywileje
Choć termin zgłoszenia stanu ciąży zależy od pracownicy, to z praktycznego punktu widzenia dla obu stron korzystne jest, aby stało się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta