Nawet niepłatne zarządzanie pozbawi prawa do zasiłku
Nieodpłatne wykonywanie czynności członka zarządu spółki w okresie korzystania z zasiłku chorobowego należnego z tytułu zatrudnienia, jest wykonywaniem „pracy zarobkowej" w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Pod pojęciem pracy "zarobkowej" nie należy rozumieć wyłącznie czynności, które przynoszą ubezpieczonemu bezpośrednią korzyść majątkową w postaci środków pieniężnych otrzymywanych wprost za wykonanie tych czynności. Praca ma również charakter zarobkowy, gdy wiąże się z perspektywą otrzymania korzyści majątkowych (udział w zysku spółki, zwiększenie wartości własnego majątku wskutek czynności zarządczych składających się na pojęcie „pracy" w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2018 r. (II UK 392/17).
Odwołująca się pełniła nieodpłatnie funkcję członka zarządu w spółce kapitałowej, w której była wspólnikiem. Jednocześnie była zatrudniona w spółdzielni mieszkaniowej i podlegała z tego tytułu ubezpieczeniu chorobowemu. Udała się na zwolnienie lekarskie – lekarz wystawiający zwolnienie zaznaczył, że chora powinna leżeć. Mimo to odwołująca się w trakcie zwolnienia lekarskiego wzięła udział w posiedzeniu rady nadzorczej spółki. ZUS wydał decyzję, którą odmówił przyznania zasiłku chorobowego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta