Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choć państwo zabrało grunt, fiskus dostanie swoje

17 czerwca 2019 | Podatki i księgowość | Aleksandra Tarka

Odszkodowanie za wywłaszczenie niezabudowanych działek, które stanowiły składnik służący do prowadzenia działalności rolniczej, 
nie korzysta ze zwolnienia z VAT.

Rozliczanie VAT spędza sen z powiek nie tylko wielkim spółkom, które realizują milionowe, skomplikowane transakcje, ale też samorządom, mały przedsiębiorcom, a nawet rolnikom, którzy mają status czynnych podatników VAT. Okazuje się, że fiskus może liczyć na podatek nawet wtedy, gdy państwo przymusowo „rekwiruje" majątek za odszkodowaniem. Potwierdził to ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 czerwca 2019 r. (I FSK 781/17, prawomocny).

Inwestycja drogowa

Sprawa dotyczyła rolnika, który wraz z żoną dostał odszkodowanie za wywłaszczenie przez Skarb Państwa kilku działek pod inwestycję drogową. Z wniosku wynikało, że wywłaszczone grunty należały do majątku małżeńskiego, nie były objęte zapisami miejscowego planu i stanowiły obszary rolnicze. Nie były one również przeznaczone pod zabudowę ani objęte żadnymi decyzjami o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Nigdy nie były wykorzystywane na cele pozarolnicze.

Rolnik co prawda wskazał, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzenia działalności rolniczej. Nie prowadzi jednak żadnej innej działalności gospodarczej. Sprzedawał produkty rolne pochodzące z wywłaszczonych nieruchomości. Grunty były wykorzystywane wyłącznie na cele rolniczej działalności gospodarczej zwolnionej z VAT.

Kiedy dostawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11383

Wydanie: 11383

Spis treści
Zamów abonament