W Brukseli też chcą położyć tamę oszustom
Zastosowanie zerowej stawki VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych będzie możliwe po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu określonego w zamkniętym katalogu zawartym w rozporządzeniu unijnym.
Wspólny europejski system VAT liczy obecnie ponad 50 lat. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przyjęty w 1967 roku system podatku od wartości dodanej był z założenia przejściowy i tymczasowy. Zwolnienie dostaw wewnątrzwspólnotowych z VAT (względnie opodatkowanie ich stawką zero proc.) i przesunięcie obowiązku rozpoznania tego podatku w drodze samonaliczenia na nabywcę dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia, miało być remedium na wyeliminowanie różnic w stawkach pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. Czas pokazał, że stworzony model tylko częściowo spełnił założenia jego twórców, jednocześnie jednak stał się narzędziem w rękach oszustów podatkowych, którzy skutecznie wykorzystują go do podatkowych nadużyć. Skala tzw. luki w VAT na poziomie Unii Europejskiej przekracza 150 mld euro. W związku z tym Rada Unii Europejskiej w listopadzie 2016 r. wezwała Komisję do wprowadzenia ulepszeń unijnych przepisów w zakresie VAT dotyczących transakcji transgranicznych w odniesieniu do:
∑ roli numeru identyfikacyjnego VAT w kontekście zwolnienia dostaw wewnątrzwspólnotowych,
∑ procedury magazynu typu call-off stock,
∑ transakcji łańcuchowych oraz
∑ dowodu transportu do celów zwolnienia transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Efektem tych działań jest Dyrektywa Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta