Zmianami przepisów da się zarządzać
Wielu podatników uznaje, że skoro nie posiada istotnego wpływu politycznego, to angażowanie się w składanie uwag do procedowanych przepisów jest bezcelowe. Praktyka pokazuje jednak, że jest to błędne podejście.
Jeżeli chodzi o zarządzanie ryzykiem podatkowym i o spory podatkowe, to jednym z zagadnień, które wymagają omówienia, jest zarządzanie zmianami przepisów podatkowych.
Stan polskiej legislacji podatkowej i kierunek, w którym ona zmierza, jest powszechnie znany. Polski ustawodawca osiągnął bardzo dobre efekty budżetowe, stosując taktykę „dokręcania śruby". Nie wydaje się, żeby w najbliższym czasie to podejście miało się zmienić. Oczywiście, wprowadzane zmiany mają negatywne konsekwencje dla wielu uczciwie działających podmiotów, ale Ministerstwo Finansów uważa to za dopuszczalne. Powstaje zatem pytanie: jak nie zostać rozjechanym przez pędzący walec zmian podatkowych? Otóż trzeba przestrzegać dwóch zasad.
Obserwacja działań
Co oczywiste, konieczne jest bardzo uważne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta