Cegła po cegle
W najbliższych latach zakończą się rewitalizacje obiektów, które mogą się stać – albo już są – wizytówkami swoich miast. Bartosz Klimas
W Łodzi trwa kolejny etap rewitalizacji Księżego Młyna, XIX-wiecznego zespołu fabrycznego wzniesionego przez króla bawełny, Karola Scheiblera. Obok długiego na 207 metrów budynku przędzalni stoją tu dawny szpital, szkoła, remiza strażacka, sklep (konsum), osiedle domów robotniczych, zwanych tu famułami, wreszcie zespół parkowo-pałacowy.
Ten ostatni, z willą Herbsta (od nazwiska zięcia Scheiblera), został już odnowiony, mieści się w nim jedna z siedzib Muzeum Sztuki w Łodzi. Koszt inwestycji sięgnął 15 mln złotych, ponad 7 mln sfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W dawnych magazynach tkanin działa Art_Inkubator wspierający młode firmy z branż kreatywnych. Graficy, architekci, filmowcy czy wytwórcy mebli mogą tu liczyć na preferencyjne warunki najmu, przestrzeń do pracy i pomoc doradców. Za działanie Inkubatora odpowiada Fabryka Sztuki – miejska instytucja kultury – a koszt rewitalizacji starych magazynów blisko 32 mln zł pokryto po połowie ze środków miejskich i EFRR.
Teraz na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta