Proponowane zmiany w ustawie deweloperskiej
Deweloperów i przyszłych nabywców mieszkań czekają kolejne zmiany. Nieznany wcześniej Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, na który deweloperzy będą zobowiązani wpłacać składki budzi wiele kontrowersji. Czy wpłynie na wzrost cen mieszkań? Kto zapłaci za te zmiany?
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzonych uzgodnieniach i konsultacjach publicznych złożył do rozpatrzenia Stałemu Komitetowi Rady Ministrów nowy projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (dalej ustawa).
Zamierzeniem i głównym celem ustawy ma być zapewnienie lepszej ochrony nabywców mieszkań. Zapisy ustawy mają poprawić bezpieczeństwo kupujących poprzez zmniejszenie ryzyka utraty środków finansowych wpłacanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.
Zmiana katalogu środków ochrony nabywcy
Na podstawie obecnie obowiązującej ustawy deweloper jest zobowiązany do zapewnienia nabywcom, co najmniej jednego z następujących instrumentów ochrony:
- zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego,
- otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego i gwarancji ubezpieczeniowej,
- otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego i gwarancji bankowej lub
- otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego.
Obecny projekt ustawy przewiduje jedynie dwa środki ochrony:
- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy oraz
- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy.
Rachunki powiernicze
Czym różnią się między sobą mieszkaniowe rachunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta