Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Częściej porzucamy pracodawcę

21 czerwca 2019 | Ekonomia | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Firmy tracą rocznie już ok. 16 proc. pracowników, którzy odchodzą, szukając przede wszystkim wyższego wynagrodzenia lub lepszych możliwości kariery.

 

Jeszcze jesienią 2016 r. pracodawcy oceniali, że w wyniku dobrowolnych odejść pracowników tracą w ciągu roku nieco ponad jedną dziesiątą załogi. Teraz szacują skalę tych rotacji już na 16 proc. Tak wynika ze wstępnych wyników badania firmy rekrutacyjnej Antal, do których dotarła „Rzeczpospolita". Największy problem z utratą kadr ma branża TSL, czyli transportu, spedycji i logistyki.

Działające w tym sektorze firmy szacują, że w ciągu ostatniego roku (do II kw. 2019) rozstał się z nimi aż niemal co czwarty pracownik (24 proc.), często skuszony perspektywą wyższej płacy u konkurencji. Agnieszka Wójcik, menedżer ds. badań rynku w firmie Antal, wyjaśnia, że w TSL problem dotyczy zwłaszcza pracowników niższego szczebla. Oferta nawet niewielkiego wzrostu wynagrodzenia czy nieco bardziej atrakcyjnych warunków pracy wpływa na zmianę pracodawcy.

Łowy u konkurencji

Wśród rekordzistów dobrowolnych rotacji (tzw. attrition) są również firmy doradcze i kancelarie prawne. Tam z kolei średnią sięgającą 21 proc. podwyższają najmłodsi pracownicy stawiający pierwsze kroki na rynku. – Często pracują po kilka miesięcy w dwóch, trzech kancelariach, aby mieć dobre porównanie przed finalnym wyborem miejsca, w którym zdecydują się na dalszy rozwój kariery – tłumaczy Agnieszka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11386

Wydanie: 11386

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament