Korekty dochodu za lata poprzednie
Na wysokie ryzyko narażeni są podatnicy, którzy dokonali w poprzednich latach korekt cen transferowych i udokumentowali je notami księgowymi.
Dotyczy to lat, które mogą być przedmiotem kontroli, z uwagi na brak upływu terminu przedawnienia. Organy podatkowe kwestionują bowiem w takich przypadkach zmniejszenie przychodu, bądź rozpoznanie kosztów podatkowych.
Polskie spółki funkcjonujące w ramach międzynarodowych grup są często stroną rozliczeń korygujących ceny stosowane w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Korekty te wynikają z obowiązku stosowania metod kalkulacji cen transferowych przewidzianych w przepisach podatkowych. Rozpoznanie tych korekt na gruncie podatku dochodowego oraz VAT wzbudza wiele kontrowersji, a orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednolite.
Co prawda, nowe przepisy rozwiały część wątpliwości, jednak znajdą zastosowanie wyłącznie do korekt cen transferowych dotyczących transakcji kontrolowanych realizowanych po 1 stycznia 2019 r., w zakresie tej części transakcji lub innych zdarzeń, które są realizowane w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2018 r. Opisane ryzyko dotyczy stanu prawego przed wejściem w życie nowowprowadzonych art. 11e ustawy CIT oraz art. 23q ustawy o PIT, które przewidują możliwość takiej korekty.
Formy dokonywania korekt cen transferowych
W praktyce korekty cen transferowych są dokonywane w formie:
∑ faktur korygujących, które referują do sprzedaży zrealizowanej w danym okresie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta