Opłaty i podatki
Samochód użytkowany po naprawie podlega tym samym zasadom bilansowo-podatkowym, co przed remontem. Cały czas dokonywane są odpisy amortyzacyjne, uiszczana jest opłata środowiskowa, a w przypadku pojazdu ciężarowego podatek od środków transportowych.
Przywrócone po remoncie do użytkowania w firmie pojazdy podlegają (podobnie jak przed i w trakcie remontu) odpisom amortyzacyjnym. Pamiętać tu należy, że przerwy w eksploatacji tego typu samochodów, będące wynikiem ich naprawy powypadkowej, nie powodują tymczasowego wyksięgowania ich z ewidencji środków trwałych oraz wstrzymania dokonywanych od ich wartości początkowej, podczas trwania okresu amortyzacji – odpisów amortyzacyjnych (zarówno w przypadku prawa bilansowego, jak i podatkowego). Czasowe zaprzestanie używania samochodu spowodowane jego naprawą nie zwalnia przedsiębiorstwa od dokonywania od niego amortyzacji bilansowej i podatkowej. Zakłada się tu bowiem występowanie – niezależnie od okresu nieużywania środka trwałego – postępującą utratę jego wartości).
Odpisy amortyzacyjne
W chwili przyjęcia pojazdu do użytkowania (wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych) oraz ustalenia okresu jego amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej, przedsiębiorca powinien bowiem wziąć pod uwagę potencjalne okresy wyłączenia tego składnika firmowego majątku z eksploatacji spowodowanego naprawą powypadkową, której istotą jest przywrócenie pierwotnego stanu techniczno-użytkowego środka trwałego, niezwiększające jego wartości początkowej. Nakłady na remont pojazdu uszkodzonego w wyniku wypadku zaliczane są w ciężar pozostałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta