Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trochę mniej przemysłu w PKB

10 lipca 2019 | Ekonomia | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Zamiast rosnąć, jak chciał tego premier Mateusz Morawiecki, rola przedsiębiorstw produkcyjnych w gospodarce się zmniejsza. Ale wcale nie oznacza to klęski programu reindustrializacji i kurczenia się przemysłu – uważają ekonomiści.

 

Ostatnie dwa lata to spadek udziału przemysłu w gospodarce – w 2018 r. sięgnął on 22,4 proc. wobec 23,4 proc. proc. w 2016 r. – pokazują ostatnie dane GUS i Eurostatu. To zupełnie odwrotna tendencja niż założona w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju przyjętej przez rząd w lutym 2017 r., czyli reindustrializacji kraju i wzmocnienia roli przemysłu jako nośnika innowacji i nowych technologii.

Recesja nie u nas

– Rzeczywiście możemy obserwować pewną tendencję spadkową, ale nie ma powodów do obaw – zaznacza jednak Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP. – Przemysł w Polsce bardzo mocno się rozwija, a jedynym powodem spadku jego udziału w PKB jest to, że jeszcze szybciej rosną usługi – wyjaśnia.

Ekonomiści wyliczają, że o dobrej kondycji przedsiębiorstw produkcyjnych świadczy chociażby to, że w 2018 r. ich produkcja sprzedana wzrosła aż 5,7 proc. rok do roku, co było jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11402

Wydanie: 11402

Spis treści
Zamów abonament