Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

10 lipca 2019 | Rachunkowość | Ewa Sender

Czerwiec i lipiec to czas, kiedy inwestorzy mogą spodziewać się realnych przysporzeń, związanych z trafnie podjętą decyzją inwestycyjną, tj. ulokowaniem kapitału w jednostce osiągającej zyski.

Ukoronowaniem prac w sprawozdawczości finansowej za rok obrotowy jest zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez właściwy dla danej jednostki organ. W przypadku zbieżności roku obrotowego z kalendarzowym (co jest powszechne w większości polskich przedsiębiorstw) powinno to nastąpić nie później niż do końca czerwca roku następującego po roku zamykanym. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego umożliwia dokonanie podziału/pokrycia wyniku finansowego (dodatkowo w jednostkach zobowiązanych powinno to być poprzedzone uzyskaniem opinii biegłego rewidenta – por. art. 53 ust. 3 i 64 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – DzU z 2019 r., poz. 351).

Uprawnieni do otrzymania dywidendy

Otrzymanie dywidendy może mieć formę rzeczową albo pieniężną, które dodatkowo poprzedzone być może wcześniej dokonaną zaliczką na poczet tego rozrachunku. Do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy uprawnieni są akcjonariusze (wspólnicy), którym w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku przysługiwały akcje (lub udziały). Odpowiednio skonstruowane zapisy umowy lub statutu spółki mogą dodatkowo upoważnić organ podejmujący decyzję o rozdysponowaniu wyniku spółki (tj. walne zgromadzenie – zgromadzenie wspólników) do określenia tzw. dnia dywidendy, według którego ustala się listę akcjonariuszy (wspólników) uprawnionych do jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11402

Wydanie: 11402

Spis treści
Zamów abonament