Akcjonariusze większościowi wykupują mniejszościowych a firma ma korzyści
Wydatki poniesione w związku z organizacją procesu przymusowego wykupu akcji w tym wyceny przez biegłego, organizacji walnego zgromadzenia, publikacji wymaganych prawem czy obsługi procesu mogą być kosztem.
Sprawa dotyczyła prawa do kosztów podatkowych w CIT. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka akcyjna. Wskazała, że jej walne zgromadzenie akcjonariuszy zamierza powziąć uchwałę w trybie art. 418 § 1 kodeksu spółek handlowych, tj. o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy mniejszościowych reprezentujących niecałe pięć proc. 4,56 kapitału zakładowego przez trzech akcjonariuszy większościowych.
Jeśli uchwała zostanie pojęta, zarząd będzie zobligowany do podjęcia wszelkich niezbędnych działań mających na celu jej wykonania. W związku z tym spółka poniesie koszty, m.in. wyceny akcji przez biegłego, organizacji walnego zgromadzenia akcjonariuszy, publikacji wymaganych prawem ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym czy obsługi procesu przymusowego wykupu przez instytucję finansową.
Podatniczka zapytała, czy wszelkie koszty poniesione w związku z organizacją procesu przymusowego wykupu akcji, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Fiskus odpowiedział, że nie. Przypomniał, że aby dane wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, działania podatnika muszą zmierzać w celu uzyskania przychodu i zostać wyraźnie skierowane na jego uzyskanie. Mogą to być zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pośrednim, ale o ile...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta