Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnica generała Zagórskiego

09 sierpnia 2019 | Rzecz o historii | Dariusz Baliszewski
Włodzimierz Zagórski, Władysław Sikorski i Tadeusz Rozwadowski na balu lotników, 7 lutego 1925 r.
źródło: biblioteka narodowa/polona
Włodzimierz Zagórski, Władysław Sikorski i Tadeusz Rozwadowski na balu lotników, 7 lutego 1925 r.
Generał brygady Włodzimierz Zagórski  − zaginął po 6 sierpnia 1927 r.
źródło: alamy stock photo/utcon collection/bew photo
Generał brygady Włodzimierz Zagórski − zaginął po 6 sierpnia 1927 r.
Uroczystości imieninowe Józefa Piłsudskiego, obok Marszałka siedzą: Wincenta Konarzewska i gen. Lucjan Żeligowski. Warszawa, 19 marca 1926 r.
źródło: NAC
Uroczystości imieninowe Józefa Piłsudskiego, obok Marszałka siedzą: Wincenta Konarzewska i gen. Lucjan Żeligowski. Warszawa, 19 marca 1926 r.

Mimo że od zaginięcia gen. Włodzimierza Zagórskiego mijają 92 lata, 
to nie sposób rozstrzygnąć, co naprawdę wydarzyło się 
w sierpniu 1927 r.

 

Według jednych badaczy mamy do czynienia ze zbrodnią, aktem przemocy, co więcej – aktem terroru państwowego. Ze ślepej nienawiści zabito człowieka o wielkich zasługach dla odradzającego się państwa, zamordowano z prywatnych, niezbyt czystych pobudek i wskutek niezbyt uczciwych wyroków. Według tychże badaczy zbrodnia ta obciąża polityczny rachunek sanacji i osobiście marszałka Piłsudskiego. Według innych, mamy do czynienia z doskonałą mistyfikacją, niezwykle sprytną ucieczką przed wymiarem sprawiedliwości człowieka, który był autorem może największej afery gospodarczej w polskich dziejach najnowszych, człowieka tak inteligentnego i uzdolnionego, że zdołał oszukać i ośmieszyć aparat państwa. Co więcej, zdołał ocalić w bankach europejskich wielomilionowy zysk i tym samym wyprowadzić w pole młodą Polskę.

Szpieg i szubrawiec?

Że był niezwykle uzdolniony, zdaje się nie ulegać kwestii. Włodzimierz Zagórski, herbu Ostoja, syn powstańca styczniowego i sybiraka Jana Zagórskiego i rosyjskiej księżnej Anny Kozłowej. Matka najzupełniej poważnie wierzyła, że jej niezwykły syn – w myśl proroctwa Mickiewicza w „Dziadach": „Z matki obcej; krew jego dawne bohatery..." – kiedyś zasiądzie jako władca na polskim tronie. Ukończył studia polityczne w Paryżu, a następnie Akademię Wojskową w Wiedniu. Władał biegle sześcioma językami. W wojsku austriackim pracował w służbie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11428

Wydanie: 11428

Spis treści

Reklama

Zamów abonament