Nowe reguły gry dla wspólnot
Jakub Stefan Arczyński Konfliktowy współwłaściciel nie zablokuje już działania małej wspólnoty mieszkaniowej – pisze adwokat z Kancelarii M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni sp.k.
Ważna zmiana dotycząca wspólnot mieszkaniowych wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.
Wspólnoty mieszkaniowe powołane na nieruchomościach, w których znajduje się od czterech do siedmiu lokali, staną się dużymi wspólnotami mieszkaniowymi. Dotychczasowe małe wspólnoty mieszkaniowe pozostaną tylko na nieruchomościach, gdzie lokali jest nie więcej niż trzy. Dla wszystkich nieruchomości, gdzie występuje powyżej trzech samodzielnych lokali, znajdą zastosowanie przepisy o dużych wspólnotach. W założeniu ustawodawcy zmiana ma ułatwić współwłaścicielom podejmowanie decyzji.
Jak funkcjonują wspólnoty
Aktualnie ustawa o własności lokali przewiduje podział na „małe" i „duże" wspólnoty mieszkaniowe. Małą wspólnotę stanowią współwłaściciele nieruchomości, w których znajduje się nie więcej niż siedem lokali mieszkalnych. Takie wspólnoty cieszyły się dużą popularnością, zwłaszcza w ramach tzw. willi miejskich posiadających cztery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta