Małe spółki mogą mieć problem z finansowaniem
Pierwszym efektem nowych przepisów będzie wzrost kosztów emisji o koszty wynagrodzenia agenta emisji oraz rejestracji obligacji i wydłużenie procesu emisji.
Od 1 lipca 2019 r. weszła znacząca nowelizacja ustawy o obligacjach. Kluczową zmianą jest wprowadzenie obowiązku dematerializacji wszystkich obligacji, udziału wyspecjalizowanego doradcy w postaci agenta emisji oraz wprowadzenie obowiązków raportowych w zakresie wykonywania zobowiązań wynikających z wyemitowanych obligacji.
Dotychczas na rodzimym rynku obligacji dominowały emisje niepubliczne – około 90 proc. (według wartości) wszystkich emisji przeprowadzanych było w ten sposób. Dodatkowo, zgodnie z szacunkami przedstawionymi w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego opracowanej przez Ministerstwo Finansów, na koniec 2017 r. jedynie 30 proc.papierów było zdematerializowane.
Emisja niepubliczna z obligacjami w formie papierowej z punktu widzenia bezpieczeństwa nieprofesjonalnych inwestorów miała sporo słabych punktów i mogła prowadzić do nadużyć. Nabywca obligacji otrzymywał propozycję nabycia oraz warunki emisji obligacji wraz ze sprawozdaniem finansowym i opinią biegłego rewidenta z badania tego sprawozdania. Jeśli nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta