Bardziej zielona i innowacyjna Unia Europejska
Grzegorz Baczewski Europejska młodzież domaga się zdecydowanego działania w sprawie środowiska i klasa polityczna zaczyna przyjmować jej argumenty.
Szefowie państw i rządów porozumieli się w sprawie głównych priorytetów dla UE na najbliższe pięć lat, które będą stanowić drogowskaz dla unijnych instytucji. W ramach przyjętej agendy strategicznej państwa członkowskie zobowiązały się, m.in. do budowania neutralnej klimatycznie, ekologicznej, sprawiedliwej i socjalnej Europy. Bardziej szczegółowy zapis o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., popierany przez zdecydowaną większość unijnych liderów, został odrzucony przez cztery państwa, w tym Polskę.
Wyniki ostatnich wyborów europejskich wyraźnie pokazały, że polityka UE w ciągu najbliższych pięciu lat stanie się bardziej „zielona". To konsekwencja nie tylko świetnego wyniku partii zielonych w wielu państwach członkowskich UE, ale także tego, że ich postulaty zostały przejęte przez bardziej mainstreamowe partie: chadeckie, socjaldemokratyczne i liberalne.
Europejska młodzież domaga się zdecydowanego działania i klasa polityczna zaczyna przyjmować jej argumenty. Partie populistyczne, zwykle sprzeciwiające się działaniom na rzecz klimatu i środowiska, nie odniosły dużego sukcesu i nie będą miały decydującego wpływu na działania Parlamentu i Komisji Europejskiej.
Większe niż dotychczas polityczne rozdrobnienie Parlamentu Europejskiego, w którym większość będą stanowiły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta