„Zerowy PIT” wpływa na potrącenia, ale nie na zasiłki
Niepobieranie podatku od wynagrodzenia młodej osoby oznacza zarówno wyższe kwoty wolne od potrąceń, jak i wyższe pensje netto, od których liczy się potrącenia. Nowa ulga nie dotyczy jednak zasiłków.
Od 1 sierpnia 2019 r. z podstawy opodatkowania wyłączone są uzyskiwane przez osoby do 26. roku życia przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 ustawy o PIT do wysokości nieprzekraczającej:
- od 2020 r. – 85 528 zł (w skali roku),
- w okresie od sierpnia do grudnia 2019 r. – 35 636,67 zł.
Zatem nowym przywilejem w postaci „zerowego PIT" są objęte przychody młodych osób ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz z umów zlecenia (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT).
Rozliczając należności osób, które spełniają warunki do wspomnianego zwolnienia z podatku, należy zwrócić szczególną uwagę na obliczenia płacowe w miesiącach, w których:
- trzeba dokonać potrącenia z wypłacanych podwładnemu świadczeń (np. na rzecz komornika lub innego organu egzekucyjnego),
- zatrudniony oprócz zapłaty za pracę ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia społecznego należnego w tytułu choroby, opieki, wypadku czy macierzyństwa.
Świadczenia bez ulgi
„Zerowy PIT" można stosować wyłącznie w odniesieniu do:
- przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, za które w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o PIT uważa się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta