Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski design rośnie w siłę

26 września 2019 | Pierwsza strona | Michał Duszczyk

Nasz kraj awansował do unijnej czołówki pod względem liczby zgłaszanych wzorów przemysłowych – podaje Urząd ds. Własności Intelektualnej UE (EUIPO).

 

Rodzime firmy coraz chętniej występują o ochronę praw do kształtów i wzorów tworzonych przez siebie produktów. Pod tym względem awansowaliśmy na siódme miejsce w Europie. Ale polski design przemysłowy wyróżnia nie tylko ilość, ale i jakość. – Jest różnorodny, nowoczesny i osadzony w produktach high-tech – mówi „Rzeczpospolitej" Luis Berenguer, przedstawiciel EUIPO.

Unijny urząd zbadał w poszczególnych krajach siłę sektorów, które korzystają ze wzorów przemysłowych w sposób szczególnie intensywny. Okazało się, że nad Wisłą takie branże tworzą aż 14,5 proc. wszystkich miejsc pracy i niemal 20 proc. naszego PKB. To znacznie powyżej unijnej średniej i o niemal 4 punkty procentowe więcej niż trzy lata temu. Te pozytywne dane nie powinny jednak zaburzyć wciąż mizernego zaangażowania polskich firm w tworzenie własności intelektualnej (IP), którego jedną ze składowych jest design. Kluczowe są patenty. To one napędzają innowacyjną gospodarkę. A to aspekt, który kuleje.

Wydanie: 11468

Wydanie: 11468

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Biotechnologia + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament