Biznes i nauka – wspólne projekty
Realizacja wspólnych projektów, stypendia naukowe, tworzenie własnych centrów badawczo-rozwojowych – to tylko niektóre formy współpracy polskich firm z uczelniami czy instytutami naukowymi.
Polska wciąż jest krajem o bardzo niskiej innowacyjności i kreatywności przedsiębiorców. Według danych Eurostatu Polska na badania i rozwój (B+R) przeznaczyła w 2017 roku 1,03 proc. PKB, choć w całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosił 2,07 proc. PKB, a w Szwecji przekroczył nawet 3,3 proc. Statystyki zaburzają jednak faktyczny obraz. Rodzimi przedsiębiorcy myślą o innowacjach i stale zmieniają swoją ofertę, a współpraca nauki z biznesem zaczęła się zazębiać.
– Politechnika Krakowska współpracuje bardzo szeroko z partnerami przemysłowymi w ramach wszystkich dyscyplin naukowych, uprawianych na uczelni – zaczynając od architektury, przez automatykę, elektronikę i elektrotechnikę, informatykę, inżynierię chemiczną, inżynierię lądową i transport, inżynierię materiałową, inżynierię mechaniczną po inżynierię środowiska – wylicza Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik Politechniki Krakowskiej.
I wylicza, na czym polega ta współpraca: to m.in. realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, prace badawcze zlecone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta