Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mobbing: łatwiej wnieść sprawę, wciąż trudno wygrać

26 września 2019 | Kadry i Płace | Sara Synowiec Marcin Szlasa-Rokicki

Przesłanki mobbingu muszą występować nie tylko wspólnie, ale również w odpowiedniej kolejności. Pracownikom nadal trudno będzie to wykazać przed sądem.

7 września 2019 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy obejmująca m.in. przepis dotyczący mobbingu. Wprowadzona zmiana niewątpliwie ułatwia pracownikom zainicjowanie dochodzenia odszkodowania z tego tytułu. Jednak w sądzie nadal czeka ich długa i niełatwa batalia – mobbing należy jeszcze wykazać.

Rozwiązanie umowy...

W dotychczasowym stanie prawnym pracownik mógł dochodzić odszkodowania od pracodawcy z tytułu mobbingu w miejscu pracy tylko wtedy, gdy wskutek tego zjawiska rozwiązał umowę o pracę. W dawnym brzmieniu art. 943 § 4 kodeksu pracy stanowił bowiem: „Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania (...)". Bez rozwiązania umowy o pracę nie można więc było wystąpić na drogę sądową.

To powód, dla którego wielu pracowników powstrzymywało się przed wszczęciem postępowania w związku ze szkodami odniesionymi wskutek mobbingu. Osoby, które faktycznie padły ofiarami niepożądanych praktyk, nie decydowały się na rozwiązanie stosunku pracy ze względów bytowych. Wielu pracownikom porzucenie źródła dochodu w połączeniu z perspektywą długiego i zapewne niełatwego procesu de facto uniemożliwiało choćby rozpoczęcie sprawy.

Abstrahując od powyższego, pracownik był (i nadal jest) uprawniony do dochodzenia od pracodawcy zadośćuczynienia, jeżeli wskutek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11468

Wydanie: 11468

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Biotechnologia + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament