Dzięki biotechnologii można skutecznie wyleczyć coraz więcej chorób
rozmowa | Dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka, doradca dyrektora ds. naukowych, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków.
Czym jest nowoczesna biotechnologia i jak się rozwija?
Małgorzata Kęsik-Brodacka: Postęp w rozumieniu systemów biologicznych i rozwój biologii molekularnej pozwala na coraz szersze wykorzystanie biotechnologii m.in. do odkrywania i wytwarzania nowych leków tzw. leków biologicznych. Biotechnologia farmaceutyczna jest stosunkowo nową dziedziną, której niezwykle dynamiczny rozwój obserwujemy w ostatnich latach. Szacuje się, że spośród wszystkich obecnych obecnie produktów medycznych, leki biologiczne stanowią już 20 proc. i służą one m.in. do leczenia raka, chorób serca, cukrzycy i reumatoidalnego zapalenia stawów. Leki biologiczne to grupa produktów obejmujących formy leków produkowane tradycyjnymi metodami biotechnologicznymi m.in. ekstrahowane z ciał zwierząt (np. preparaty krwi, enzymy) oraz grupa najnowszych leków wytwarzanych nowoczesnymi technikami biotechnologicznymi, w szczególności z zastosowaniem inżynierii genetycznej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta