Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyscyplinarka dla mobbera bywa konieczna

03 października 2019 | Kadry i Płace

Nawet jeśli mobbingu dopuszcza się najbardziej efektywny pracownik, jego rażące działania mogą przesądzić, że pracodawca powinien go zwolnić. Paula Koczara

 

Na pracodawcy ciąży ustawowy obowiązek przeciwdziałania mobbingowi (art. 943 kodeksu pracy). Należy go rozumieć m.in. jako obowiązek podejmowania środków prewencyjnych chroniących przed występowaniem tego zjawiska w miejscu pracy.

W praktyce działania mobbingowe często mają miejsce bez względu na starania szefa. Co więcej, ich sprawcami w wielu przypadkach są „efektywni pracownicy", którzy osiągają najlepsze wyniki sprzedażowe lub realizują postawione im cele biznesowe kosztem dobrych relacji z podwładnymi lub kolegami z pracy.

Gdy podjęte środki prewencyjne zawiodły, obowiązek przeciwdziałania mobbingowi przejawia się w podjęciu działań naprawczych, w tym względem osoby mobbera. Obejmuje on również najbardziej dotkliwą konsekwencję, tj. dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę.

Obowiązek czy możliwość

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem dopuszczającym się mobbingu jest traktowane jako jedna z sankcji dyscyplinarnych, których stosowanie pozostawia się uznaniu i decyzji pracodawcy. Nie ma w tym zakresie żadnego automatyzmu prawnego, który zobowiązywałby pracodawcę do złożenia względem mobbera oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracodawca powinien rozważyć możliwość dalszego zatrudniania takiej osoby z uwzględnieniem okoliczności danej sprawy, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11474

Wydanie: 11474

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament