Mniej czasu na odwieszenie sprawy
Obecnie postępowanie w sądzie jest umarzane po trzech lub sześciu miesiącach od zawieszenia. Dotyczy to również spraw zawieszonych przed zmianą przepisów.
Zasadnicza część fundamentalnej zmiany procedury cywilnej zacznie obowiązywać od 7 listopada 2019 r. Jednak niektóre przepisy weszły w życie wcześniej. Należą do nich te, które zmieniły terminy, po jakich następuje umorzenie niektórych zawieszonych postępowań. Obowiązują one od 21 sierpnia 2019 r.
Zmiana przepisów dotyczy postępowań zawieszonych na zgodny wniosek stron oraz na podstawie art. 177 § 1 pkt 5 i 6 kodeksu postępowania cywilnego, czyli niektórych przypadków fakultatywnego zawieszenia z urzędu. Z praktyki sądowej wiadomo jednak, że najwięcej jest spraw zawieszonych na zgodny wniosek oraz wskutek niewykonania zarządzeń.
Umorzenie po sześciu miesiącach...
Zawieszenie postępowania na zgodny wniosek stron na podstawie art. 178 k.p.c. jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy taką wolę wyrazi zarówno pracownik, jak i pracodawca (lub inne strony występujące w procesie). Zwykle następuje to wtedy, gdy strony prowadzą negocjacje ugodowe lub przewidują inne rozstrzygnięcie sporu objętego postępowaniem sądowym i zależy im na uzyskaniu dodatkowego czasu na podjęcie decyzji, czy proces ma być kontynuowany.
Dotąd postępowanie zawieszone na zgodny wniosek stron nie mogło być podjęte wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia. Ta zasada nadal będzie obowiązywała. Pod rządami starych przepisów wniosek o podjęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta