Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nobel nie jest tylko dla mężczyzn

03 października 2019 | Nauka | Justyna Olszewska
Na wszystkich awersach Medali Nagrody Nobla umieszczony jest portret fundatora.  Poza tym różnią się projektem  i wielkością.Tylko przyznawane  w dziedzinie fizyki i chemii  są takie same.
źródło: Shutterstock
Na wszystkich awersach Medali Nagrody Nobla umieszczony jest portret fundatora. Poza tym różnią się projektem i wielkością.Tylko przyznawane w dziedzinie fizyki i chemii są takie same.

Od 1963 do 2018 roku żadna kobieta nie dostała Nagrody Nobla z fizyki. Wiele zostało niesprawiedliwie pominiętych.

Każdego roku pod koniec września w instytutach naukowych na całym świecie rusza giełda nazwisk kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki, chemii i medycyny. Rzadko obstawia się kandydatki. Zazwyczaj bierze się pod uwagę jedynie męskie kandydatury. Głównie dlatego, że od czasu ufundowania przez Alfreda Nobla jego słynnej nagrody tylko 17 kobiet zostało jej laureatkami w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii i medycyny. To zaledwie 3 proc. ogólnej liczby laureatów.

Czy to oznacza, że kobiety są mniej uzdolnione naukowo? Czy szczególnie dotyczy to osiągnięć w dziedzinie fizyki, za które tylko trzy badaczki zostały uhonorowane Nagrodą Nobla? Przedstawione w tym artykule przykłady wybitnych badaczek, których osiągnięcia zostały pominięte przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, dowodzą czegoś odwrotnego.

Niedocenione odkrywczynie

Procedura wyłaniania kandydatów do Nagrody Nobla jest ściśle określona. We wrześniu roku poprzedzającego rozdanie nagród Komitet Noblowski wysyła formularze zgłoszeniowe do kandydatów na całym świecie, którzy spełniają kryteria na laureata Nagrody Nobla. Ośrodki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11474

Wydanie: 11474

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament