Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyscyplinarka za samo naruszenie interesów pracodawcy

03 października 2019 | Kadry i Płace | Paweł 
Sych

Uzasadnioną przyczyną rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy może być zawinione działanie pracownika powodujące samo zagrożenie interesów pracodawcy. Interesu pracodawcy nie można przy tym sprowadzać wyłącznie do szkód majątkowych oraz interesu materialnego. Pojęcie to obejmuje także elementy niematerialne, jak np. dyscyplina pracy czy poszanowanie przez pracowników majątku i dobrego imienia pracodawcy. O stopniu i rodzaju winy nie decyduje wysokość szkody. Szkoda może stanowić jedynie element pomocniczy w kwalifikacji naruszenia obowiązków pracowniczych jako ciężkiego. Paweł Sych

 

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 27 marca 2019 r. (II PK 321/17).

Pracownik otrzymał oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska i redukcji zatrudnienia. Następnego dnia stawił się w miejscu pracy. Próbując skopiować ze służbowego komputera pliki zawierające jego grafiki pracy przeniósł na prywatny nośnik cały folder zawierający również dane innych pracowników. Ostatecznie po upływie miesiąca i kilku dni pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z jego winy. Jako przyczynę wskazał pobranie i usunięcie danych firmowych ze sprzętu służbowego przy wykorzystaniu prywatnego niezabezpieczonego dysku zewnętrznego, co naruszało interesy pracodawcy.

Pracownik wniósł powództwo o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę, a następnie o zasądzenie odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów.

Sąd I instancji uznał, że powództwo zasługuje na uwzględnienie. Wskazał m.in., że zachowania powoda nie uzasadniały zwolnienia dyscyplinarnego, a ponadto przekroczony został jednomiesięczny termin od uzyskania przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11474

Wydanie: 11474

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament