Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Użycie firmowej karty stanie się ryzykowne

03 października 2019 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Z obowiązkowego split payment, który wejdzie w życie 1 listopada, nie będą wyłączone płatności plastikiem, nawet gdy technicznie nie jest to możliwe.

 

Już za parę tygodni użycie w firmie kart płatniczych czy szybkich płatności internetowych może stać się bardzo ryzykowne. Wszystko przez tzw. split payment, czyli podzieloną płatność, która dla wielu podatników stanie się obowiązkowa już od 1 listopada. Dziś jest dobrowolna.

Z wyjaśnień resortu finansów wynika, że płacąc po 1 listopada firmowym plastikiem, można wpaść w podatkowe tarapaty.

Bez taryfy ulgowej

Z odpowiedzi resortu na pytanie „Rzeczpospolitej" wynika jasno: wprowadzone regulacje z zakresu stosowania mechanizmu podzielonej płatności nie przewidują wyłączenia z tego obowiązku ze względu na miejsce dokonywania zakupu. W ocenie resortu, jeżeli nabywcą towarów wymienionych w załączniku nr 15 będzie podatnik VAT i faktura dokumentująca tę transakcję będzie opiewała na wartość brutto powyżej 15 tys. zł, wystąpi obowiązek oznaczenia jej informacją „mechanizm podzielonej płatności", a kwota VAT będzie podlegała rozliczeniu w podzielonej płatności – wyjaśnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11474

Wydanie: 11474

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament