Jak split payment wpłynie na pracę służb finansowo-księgowych
Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności, poza zmianą sposobu regulowania zobowiązań z tytułu dostaw i usług ma również, nakłada również nowe obowiązki na osoby zajmujące się takimi rozliczeniami.
Celem modyfikacji przepisów ustawy o VAT, wprowadzającej kilka lat temu zasady odwrotnego obciążenia przy wybranych przez ustawodawcę towarach i usługach, było uszczelnienie systemu VAT i poprawa jego ściągalności. Jedną ze zmian było objęcie obowiązkiem stosowania tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia o transakcje wymienione w załącznikach 11 i 14 do ustawy o VAT. Kolejne kroki zmierzające do ograniczenia wyłudzeń podatku od towarów i usług zostały przewidziane w ustawie z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z tym aktem prawnym od 1 listopada br. obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności (inaczej split payment) zostaną objęte faktury VAT, które dokumentują transakcje dotyczące towarów i usług wymienionych w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Załącznik ten obejmuje przede wszystkim grupy towarów i usług wymienionych dotychczas w załącznikach nr 11 i 14. Wprowadzenie tych zmian uchyla obowiązujący aktualnie mechanizm local reverse charge czyli odwrotne obciążenie w ramach transakcji krajowych, przy którym nabywca musiał w konkretnych przypadkach rozliczyć podatek VAT zarówno od sprzedaży jak i zakupu.
Warto zaznaczyć, że obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności zostaną objęte te faktury VAT za towary i usługi wymienione w nowym załączniku do ustawy (nr 15),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta