Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różnice kursowe

20 listopada 2019 | Rachunkowość | Dorota Nieborek

Ustawa o rachunkowości nakłada obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych w języku polskim i w walucie polskiej. Oznacza to, że wszystkie zdarzenia gospodarcze wyrażone w walucie obcej, w momencie ujęcia w księgach, należy przeliczyć na walutę polską.

 

Ponadto aktywa i pasywa wyrażone w walutach obcych należy przeszacować na moment sporządzenia sprawozdania finansowego. W wyniku tych przeliczeń mogą powstawać różnice kursowe.

Współcześnie podmioty gospodarcze prowadzą biznes nie tylko na rynku krajowym i nie tylko w walucie polskiej, ale również z firmami zagranicznymi i w dewizach. O ile sprzedaż i zakup wyrażone w krajowych środkach pieniężnych nie przysparzają zbyt wielu problemów, tak kontrakt w obcym kapitale może być kłopotliwy ze względu na prawidłowe przeliczenie na narodową jednostkę pieniężną. Oczywiście wiele programów księgowych ułatwia ewidencjonowanie takich operacji gospodarczych, mimo to grono osób zastawia się czy oby na pewno dobrze zarejestrowali przytoczone zjawisko. Czy dokonali prawidłowego wyboru metody rozliczenia powstałych różnic kursowych, czy trafnie wybrali kurs do wyliczenia?

Różnice kursowe stanowią skutek zmian kursów walut obcych tej samej jednostki pieniężnej. W ich wyniku otrzymane różnice kursowe ujmuje się jako przychody albo koszty finansowe. Dzieje się tak w sytuacji, gdy transakcję w walucie obcej wyceniono po innym kursie niż jej realizację. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. zrealizowanymi różnicami kursowymi. Występują one również wtedy, gdy aktywa i pasywa – wyrażone w zagranicznych środkach pieniężnych – wyceniono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11513

Wydanie: 11513

Spis treści

Komunikaty

Monitor biznesu

Nieprzypisane

Zamów abonament