Kiedy rozliczyć rabat
Zbiorcza faktura korygująca przychód, wystawiona w z tytułu udzielenia bonifikaty za tzw. przyrost sprzedaży, w roku podatkowym następującym po roku, w którym wystawione zostały pierwotne faktury, powinna być rozliczona na bieżąco, tj. w dniu jej wystawienia, a nie wstecz.
Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 sierpnia 2019 r. (0111-KDIB1-1.4010.258.2019.1.BSA).
W omawianej sprawie korekty faktur nie są spowodowane błędami rachunkowymi (np. arytmetycznymi/kalkulacyjnymi), czy innymi oczywistymi omyłkami. Przedmiotowe korekty są bowiem dokonywane przez spółkę lub jej kontrahentów w sposób zamierzony i wynikają z konkretnych przesłanek biznesowych. Tym samym, korekty przychodów spółki, które mają na celu dostosowanie jej rentowności powinny być wykazywane na bieżąco, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym spółka wystawi daną fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Nie można zatem zgodzić się ze stanowiskiem, że wystawienie zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabaty, za tzw. przyrost sprzedaży z tytułu dostaw towarów lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w poprzednim roku podatkowym, powinno zostać ujęte do celów podatku dochodowego od osób prawnych jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta