Korekta pomyłki w dokumentach sprawozdawczych
Niezależnie od rodzaju popełnionego błędu poprawianie błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym jest zabronione. Istotność błędu oraz fakt, że zatwierdzono je przed ustawowym terminem pozostaje bez znaczenia.
∑ Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w sierpniu 2019 r. jednostka wykryła błędy w sprawozdaniu finansowym. Rok obrotowy jednostki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Czy w przypadku wykrycia istotnych błędów jednostka może je poprawić biorąc pod uwagę, że ostateczny termin zatwierdzenia sprawozdania za okres od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 r. przypada na 30 września 2019? – pyta czytelnik.
Roczne sprawozdanie finansowe sporządzone przez jednostkę może wymagać wprowadzenia zmian na skutek odkrycia w nim błędów lub otrzymania informacji istotnie wpływających na to sprawozdanie np. na skutek:
∑ samodzielnego ujawnienia błędu przez jednostkę w sprawozdaniu finansowym lub zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym za lata ubiegłe,
∑ otrzymania informacji o istotnych zdarzeniach które mają wpływ na sprawozdanie finansowe jednak jednostka otrzymała te informacje dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego,
∑ podczas badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta stwierdzi on w sprawozdaniu finansowym nieprawidłowości wymagające wprowadzenia korekty, które jednostka zgodzi się skorygować.
Błędy najczęściej popełniane w sprawozdaniach finansowych:
∑ pomyłki arytmetyczne,
∑ niewłaściwe zastosowanie zasad (polityki) rachunkowości,
∑ przeoczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta