Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Napiwki roszczeniowym składnikiem pensji

21 listopada 2019 | Kadry i Płace | Grzegorz Orłowski

Jeśli zebrane napiwki pracodawca dzieli na pracowników, jest to dla nich element wynagrodzenia. Szef nie może swobodnie decydować, komu i jaka część przypadnie z tej puli.

Dawanie czy branie napiwków towarzyszy nam w wielu sytuacjach. W niektórych branżach, takich jak gastronomia, usługi czy kasyna, płacenie napiwków jest powszechnie przyjętym zwyczajem. Wręczamy je kelnerom, pracownikom kasyn obsługującym klientów, fryzjerom, kosmetyczkom itd.

Jest to do tego stopnia ważny składnik dochodów, że w wielu zawodach pracownicy otrzymują wynagrodzenia na poziomie minimalnym, a zasadniczą część dochodów osiągają właśnie z napiwków.

Pula do podziału

O ile w przeszłości dość powszechnie było przyjęte, że napiwki „są, ale jakoby ich nie było", pierwszą branżą, która przełamała te niedomówienia, były kasyna. Napiwki zaczęto wpłacać do wspólnej puli i dzielić między pracowników według przyjmowanych na tę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11514

Wydanie: 11514

Spis treści

Reklama

Kreator Budownictwa

Nieprzypisane

Zamów abonament