Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycja na ryzyko uczestników programu

21 listopada 2019 | Kadry i Płace | Marcin Wojewódka

Ani pracodawca, ani reprezentanci pracowników uczestniczących w wyborze instytucji zarządzającej PPK czy PPE, nie ponoszą prawnej odpowiedzialności za osiągnięte przez nią wyniki.

Upowszechnienie organizowanego i w większości finansowanego przez pracodawców grupowego oszczędzania na cele emerytalne w postaci nowo wprowadzanych od 2019 r. pracowniczych planów kapitałowych (PPK) oraz z powodzeniem już funkcjonujących w Polsce pracowniczych programów emerytalnych (PPE) nasuwa pytanie o rolę przedstawicieli pracowników w tych rozwiązaniach, a także o ich realny wpływ na kształt tych instytucji na poziomie danego zakładu pracy. Wiąże się z tym również odpowiedzialność. Warto przyjrzeć się właśnie tej kwestii i sprawdzić, czy i za co te osoby są odpowiedzialne.

PPK: tylko konsultacje

Z uwagi na wymóg powszechności tworzenia programów grupowych oszczędności w formie PPK, ustawodawca ograniczył rolę związków zawodowych, kładąc ciężar decyzji o utworzeniu planu i wyborze instytucji finansowej na barki pracodawców. Związki zawodowe nie dość, że nie mogą zablokować samego tworzenia PPK, to nie posiadają też stanowiącego wpływu na wybór instytucji finansowej zarządzającej planem.

Przepisy ustawy o PPK przewidują obligatoryjny udział czynnika społecznego w procesie wyłonienia zarządzającego planem, jednak ostateczną decyzję podejmuje pracodawca. W praktyce rola partnerów społecznych została...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11514

Wydanie: 11514

Spis treści

Reklama

Kreator Budownictwa

Nieprzypisane

Zamów abonament