Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy problemach z doręczeniem pomoże komornik

21 listopada 2019 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Po zwrocie awizowanego dwukrotnie listu z pozwem nie można go już uznać za doręczony. Pracodawca będzie musiał wówczas skorzystać z usług komornika.

Pracodawcy na wstępnym etapie przygotowywania się do złożenia pozwu nie muszą obawiać się zmian wynikających z ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Przepisy dotyczące wymogów formalnych pism procesowych, w tym pozwu, uległy bowiem tylko drobnym korektom. Również przepisy określające właściwość sądów pracy zmieniły się w niewielkim stopniu. Natomiast utrudnienia mogą się pojawić, gdy pozew trafi już do sądu – istotnie skorygowano bowiem model doręczania pierwszych pism procesowych w sprawie.

Właściwość sądu

Zacznijmy od właściwości sądu. W zakresie ogólnej właściwości rzeczowej pozwalającej ustalić, czy w pierwszej instancji sprawę rozpozna sąd rejonowy czy okręgowy, wprowadzono tylko kosmetyczne zmiany. Nie dotyczą one jednak spraw z zakresu prawa pracy.

Pracodawcy kierują przeciwko zatrudnionym praktycznie jedynie pozwy o zapłatę, a tu nic się nie zmieniło. Nadal pozew do sądu okręgowego należy kierować tylko wtedy, gdy wartość przedmiotu sporu, czyli dochodzonej kwoty, przekracza 75 000 zł.

Także wtedy, gdy to pracodawca zostanie pozwany, spotka się z etatowcem w tym samym sądzie, co poprzednio. Zwykle jest to sąd rejonowy. W sprawach pracowniczych liczne sprawy, które według reguł ogólnych rozpoznałby sąd okręgowy, w myśl szczególnych przepisów przekazano bowiem do właściwości sądów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11514

Wydanie: 11514

Spis treści

Reklama

Kreator Budownictwa

Nieprzypisane

Zamów abonament