Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ruchomy rozkład z gwarancją odpoczynku

21 listopada 2019 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Wprowadzając ruchomy rozkład czasu pracy najlepiej tak określić przedział godzin podejmowania i kończenia pracy, aby wykluczyć naruszanie prawa pracowników do minimalnych odpoczynków.

- Chcemy wprowadzić ruchome godziny rozpoczynania i kończenia pracy dla części pracowników, przy czym miałoby to być związane z ich całkowitą swobodą. Osoby te wykonują prace indywidualne, wynikowe, są rozliczane bardziej z wyników pracy niż z narzuconych godzin przebywania w firmie. Jakie są w tym zakresie granice? Czy wolno wprowadzić np. możliwość rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach w godzinach pomiędzy 8.00 a 14.00? – pyta czytelniczka.

W tym zakresie przepisy nie przewidują granic jako takich. Jednak pośrednio ograniczenie można opierać na obowiązku zapewnienia odpoczynków dobowych.

Przedział godzin

Pracodawca może stosować ruchome rozkłady czasu pracy przewidujące przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11514

Wydanie: 11514

Spis treści

Reklama

Kreator Budownictwa

Nieprzypisane

Zamów abonament