Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie za licencję podlega składkom

21 listopada 2019 | Kadry i Płace | Łukasz 
Chruściel

Prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, przysługujące z mocy ustawy pracodawcy, na skutek rezygnacji z nich przez pracodawcę zostały „zamienione" 
na prawo do wykupu licencji. Wynagrodzenie za prawo do wykupu licencji nie straciło charakteru wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków ze stosunku pracy będącego podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 31 stycznia 2019 r. (III UK 25/18).

Spółka zatrudniała pracownika na stanowisku spedytora za wynagrodzeniem zbliżonym do minimalnego. Po pewnym czasie to stanowisko zostało zmienione na podstawie aneksu na „spedytora międzynarodowego". Do obowiązków pracownika należało m.in. pozyskiwanie klientów, przyjmowanie zleceń transportowych i rejestrowanie ich w systemie, przekazywanie dyspozycji kierowcom oraz następnie kontrola przewozu. Uzgodniono, że w przypadku zrealizowania przez pracownika w ramach stosunku pracy projektów spedycji wymagających inwencji, pracy twórczej, wiadomości przekraczających wiedzę z zakresu spedycji, których konsekwencją jest powstanie projektu (utworu) w rozumieniu art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autorskie prawa majątkowe będą przysługiwały nie pracodawcy, tylko pracownikowi, z obowiązkiem udzielenia pracodawcy licencji za wynagrodzeniem. Od wynagrodzenia z tytułu licencji nie zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11514

Wydanie: 11514

Spis treści

Reklama

Kreator Budownictwa

Nieprzypisane

Zamów abonament