Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sporo zmian w podatkach

21 listopada 2019 | Moje pieniądze
Beneficjentami zmian w podatkach będzie około 25 mln osób rozliczających się zgodnie ze skalą podatkową.
źródło: Shutterstock
Beneficjentami zmian w podatkach będzie około 25 mln osób rozliczających się zgodnie ze skalą podatkową.
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zarówno dla firm jak i dla osób indywidualnych fiskus zmienia sporo przepisów. Zebraliśmy je w jednym miejscu. Ewa Bednarz

Nie ma miesiąca, w którym nie wchodziłyby nowe przepisy obowiązujące zarówno podatników indywidualnych, jak i przedsiębiorców. W przyszłym roku nie będzie lepiej, ale – jeśli nie jest się milionerem – fiskusowi zapłaci się mniej.

Najważniejszymi założeniami zmian w ustawie o podatku dochodowym dla pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów i przedsiębiorców jest zmniejszenie obciążeń podatkowych z 18 do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów, co wpłynie na wzrost wynagrodzeń netto.

Beneficjentami zmian w ustawie o podatku dochodowym będzie – jak wyliczył resort finansów – około 25 mln osób rozliczających się zgodnie ze skalą podatkową. Zmniejszenie obciążeń nie będzie dotyczyło tylko podatników, rozliczających się liniowo lub ryczałtem. Dla wyrównania zmian, fiskus obciąży już za ten rok najbogatszych, którym – jeżeli zarobią ponad 1 mln zł – dodatkowo zostanie naliczona 4-procentowa danina solidarnościowa na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych.

Mniejsze obciążenia

Zmiany w podatku dochodowym zaczęły obowiązywać już w czwartym kwartale bieżącego roku, a to oznacza wyliczanie innej stawki podatku od stycznia do końca września i od października do końca grudnia. Dla wielu podatników byłoby to trudne, dlatego ustawodawca zdecydował...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11514

Wydanie: 11514

Spis treści

Reklama

Kreator Budownictwa

Nieprzypisane

Zamów abonament