Nowe międzymorze
Ołeksij Honczarenko Jedyną możliwą odpowiedzią naszych krajów na wyzwania nowej sytuacji geopolitycznej jest unia bałtycko-czarnomorska – pisze ukraiński deputowany.
Pewien znany Francuz dokonał odkrycia: przeciwieństwa się przyciągają. Dwa wieki później inny Francuz, Emmanuel Macron, potraktował to zbyt dosłownie i powiedział: Rosja jest krajem głęboko europejskim. Inne wypowiedzi prezydenta Francji również potwierdzają niebezpieczną dla nas tendencję powstawania nowej osi geopolitycznej Lizbona–Władywostok. Oczywiście osi omijającej kraje Europy Wschodniej. Jak Nord Stream 2.
Co w tej całej sytuacji pozostało nam, krajom na wschodzie Europy? Jak skuteczne będzie NATO w przypadku bezpośredniej lub hybrydowej agresji ze strony Rosji na przykład na Litwę? Czy kraje europejskie zdecydują się na bezpośrednie wypowiedzenie wojny? Brak koordynacji w przypadku niedawnych działań Turcji w Syrii każe się zastanowić, czy NATO jako organizacja skutecznie reaguje na pojawiające się wyzwania.
Długa historia unii
Kraje Europy Wschodniej powinny uznać, że w istniejącym systemie geopolitycznym znajdują się na europejskiej granicy. W tej sytuacji nie ma miejsca na wahania. Jeżeli pragniemy przetrwać, powinniśmy być silniejsi. Aby zmienić sytuację na naszą korzyść, musimy przyjąć nową strategię bezpieczeństwa, którą przemyślimy w dwóch kierunkach: integracji w kierunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta