Cudzoziemiec na kilku etatach
Możliwość podjęcia przez obcokrajowca w Polsce kilku prac jednocześnie zależy od tego, jakie dokumenty legalizują jego zatrudnienie i pobyt w naszym kraju.
Pracodawcy giną w gąszczu przepisów prawa. I nie chodzi tylko o kodeks cywilny czy kodeks pracy, ale wszystkie dodatkowe przepisy, o których trzeba pamiętać, a których nie sposób nawet wymienić w niniejszym artykule, bo zabrakłoby miejsca na jego właściwą treść. Firma, która chce zatrudnić cudzoziemca, dodatkowo musi jeszcze przestrzegać przepisów regulujących zasady związane z powierzeniem pracy obcokrajowcom. Przepisy te są drobiazgowe, a konsekwencje nawet drobnej pomyłki mogą się okazać bardzo poważne tak dla pracodawcy, jak i dla cudzoziemca.
Od dłuższego czasu rynek pracy „należy do pracownika" do tego stopnia, że firmy podbierają sobie pracowników, w tym cudzoziemców. Warto się zatem zastanowić, czy obcokrajowiec może pracować na kilku etatach i co zrobić, żeby pracę powierzyć mu legalnie. Czasem okaże się bowiem, że większy sens niż „podebranie" pracownika może mieć zaproponowanie mu drugiej pracy, np. na część etatu.
Trzy grupy
Nie każdy cudzoziemiec może podjąć pracę w Polsce. Wykluczone są przede wszystkim osoby, które przyjechały do nas w celu turystycznym (tj. przebywają na podstawie wizy turystycznej).
Na drugim biegunie są cudzoziemcy, którzy do wykonywania pracy w Polsce nie potrzebują żadnego zezwolenia. Chodzi tu m.in. o obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta