Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa o pracę wyłącza ubezpieczenie rolnicze

21 listopada 2019 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Osoba opłacająca składki na KRUS, która zatrudni się na etat, nie może kontynuować ubezpieczenia rolniczego. Przepisy są dla rolnika bardziej elastyczne w razie podjęcia zlecenia lub działalności gospodarczej.

- Znalazłam cennego pracownika w zawodzie kucharz. Nie wiem jednak, czy mogę tę osobę zatrudnić w budżetówce. Okazuje się bowiem, że pani jest ubezpieczona w KRUS. Kilka lat temu rodzice zapisali jej gospodarstwo, ale faktycznie „obrabia" je mąż z teściem. Jak mogę zatrudnić tę kobietę, aby nie straciła możliwości dalszego ubezpieczania w KRUS? – pyta czytelniczka.

Przepisy ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 299 ze zm.) uniemożliwiają pozostawanie w ubezpieczeniu KRUS w razie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie stanowisko ma oparcie w korelacji różnych regulacji tej ustawy, w szczególności art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 16 ust.  1 pkt 1 i 2 i ust. 3.

Priorytetowy etat

Z przywołanych przepisów wynika, że ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy rolnik oraz domownik rolnika, którego gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, jeżeli ten rolnik lub domownik:

- nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu,

- nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty,

- nie ma ustalonego prawa do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11514

Wydanie: 11514

Spis treści

Reklama

Kreator Budownictwa

Nieprzypisane

Zamów abonament