Umowa o pracę wyłącza ubezpieczenie rolnicze
Osoba opłacająca składki na KRUS, która zatrudni się na etat, nie może kontynuować ubezpieczenia rolniczego. Przepisy są dla rolnika bardziej elastyczne w razie podjęcia zlecenia lub działalności gospodarczej.
- Znalazłam cennego pracownika w zawodzie kucharz. Nie wiem jednak, czy mogę tę osobę zatrudnić w budżetówce. Okazuje się bowiem, że pani jest ubezpieczona w KRUS. Kilka lat temu rodzice zapisali jej gospodarstwo, ale faktycznie „obrabia" je mąż z teściem. Jak mogę zatrudnić tę kobietę, aby nie straciła możliwości dalszego ubezpieczania w KRUS? – pyta czytelniczka.
Przepisy ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 299 ze zm.) uniemożliwiają pozostawanie w ubezpieczeniu KRUS w razie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie stanowisko ma oparcie w korelacji różnych regulacji tej ustawy, w szczególności art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 16 ust. 1 pkt 1 i 2 i ust. 3.
Priorytetowy etat
Z przywołanych przepisów wynika, że ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy rolnik oraz domownik rolnika, którego gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, jeżeli ten rolnik lub domownik:
- nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu,
- nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty,
- nie ma ustalonego prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta