Moda na prawo
Zofia Brzezińska Wyzysk szwaczek i spory znanych marek to ważne tematy konferencji.
Fundacja Women in Law zorganizowała w listopadzie konferencję „Moda, design i prawo – odpowiedzialnie". Dyskutowano na niej m.in. o roli designu w świecie mody i powodach otoczenia go ochroną prawną. Padły sformułowania, że wzornictwo doprowadza do pożądanej atrakcyjności wizualnej, która jest nośnikiem konkretnej wartości gospodarczej wymagającej ochrony przed wykorzystywaniem przez nieuprawnione podmioty. Wzornictwo wpływa na markę, produkt i wynik. Z designu płyną też korzyści: stworzenie unikalnego produktu opartego na rozwiązaniu zabezpieczonym patentem oraz znaczna przewaga konkurencyjna po zastosowaniu go w branży, w której dotąd był nieobecny.
Niewolnicza praca za grosze
Uczestnicy konferencji mogli się też przenieść w czasie do połowy XIX w. i zapoznać z sylwetkami Charlesa Wortha oraz Paula Poireta, wielkich kreatorów mody i pionierów publicznych pokazów, które dały początek masowemu rynkowi mody związanemu z show-biznesem. Jedna z prelegentek, konfrontując obraz zjawiska luksusowego krawiectwa dla elit, czyli haute couture, którego powstanie jest przypisywane Worthowi, nakreśliła charakterystykę współczesnego trendu fast fashion. Kryjąca się pod tym określeniem masowa produkcja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta